ЗА МЕН
Казвам се Антоанета Ненова.
През 2006 г. се дипломирах като магистър юрист в Юридическия факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” с успех 6.00 от трите държавни изпита и среден успех от следването 5.90. Правото е моето второ висше образование. Магистър съм и по „Биология и химия”.
Моят опит:
През 2006 г. се дипломирах като магистър юрист в Юридическия факултет на Пловдивски университет „Паисий Хилендарски” с успех 6.00 от трите държавни изпита и среден успех от следването 5.90. Правото е моето второ висше образование. Магистър съм и по „Биология и химия”.
Моят опит:
Имам богат опит с недвижимите имоти: право на собственост; придобиване чрез сделка, по давност, по наследство; възстановяване на собственост върху земеделски земи; изменения на регулационни и застроителни планове; делба и разпределение на ползването и всичко, свързано с имотите. Същото важи и за трудовото право и търговското право: сключване и прекратяване на трудови договори, регистрация и преобразуване на търговски дружества и клонове на юридически лица, в това число юридически лица с нестопанска цел. Този опит натрупах в продължение на 19 години, считано от 1993 г. като посредник по сделки с имоти в „Тонико недвижими имоти” ЕООД (понастоящем – ООД), където и понастоящем съм съдружник.
От 2007 година практикувам като юрист – консултант по имоти, а от 2010 година прилагам познанията си и в гражданския процес.
От 2007 година практикувам като юрист – консултант по имоти, а от 2010 година прилагам познанията си и в гражданския процес.
Като адвокат мога да бъда полезна в областта на гражданското право и малко по-малко в наказателното право.
Силата ми е в гражданското право:
- вещно право (собственост, съсобственост, ограничени вещни права - право на ползване, право на строеж, сервитутни права);
- облигационно право (договори, събиране на вземания);
- Закон за устройство на територията (ЗУТ);
- семейно и наследствено право;
- търговско право: регистрация, преобразуване, правно обслужване на търговски дружества.
Считам се амбициозна, което ми помага в състезанието, наречено Правораздаване. За мен правото е предизвикателство, което трябва да се покорява ежедневно с много четене, разсъждения и отлична подготовка.
Знанието не е даденост, а се създава, натрупва и надгражда постоянно.
Коментари
Цитирам част от статията:
Дарението на имот, придобит и прехвърлен в горните срокове (3г., 5г.), също се облага. Данъчнозадължен е надареният. Дължимият данък в случая е 10%. Начислява се върху данъчната основа, която е равна на разликата от нула до цената на имота, записана в нотариалния акт за дарение.
Въпросът ми е облагането важи ли ако дарението е по права линия.
Дарението по принцип не се ли смята за необлагаемо по ЗДДФЛ?
Чл.44 ал.5 ЗМДТ гласи: Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.
наследник съм на къща,построена в 1931г в общинско дворно място ,в последствие закупена от баба ми през 1955г. с нотариално заверен договор за покупко-продажба.От тогава има партида в данъчните служби и стриктно са плащани съответните данъци.През 2002г.ни бе издаден Нотариален акт за къщата по обстоятелствена проверка, с който съм признат за собственик по наследство и изтекла давност с признато право на стоеж.През 2004г. реших да продам къщата на друго лице,но какво беше изненадата ми,когато след отправена нотариална покана от нотариуса към Общината,както е по закон, получихме 2 страници обяснения, с които ни разясняваха,че не съм собственик нито на дворното място нито на къщата.Нотариалния акт за къщата,го квалифицираха като недействителен и в този случай собственика на земята(Общината) придобивал и собствеността и върху съществуващите сгради.В крайна сметка пишеше ,че считали ,че не следва да се извършват разпоредителни сделки с общинския имот от трети лица, изпратили поканата.В последствие не последваха никакви действия от страна на Общината.Междувременно тази година 2015 си извадих актуални скици и на дворното място,където пише ,че е общинска частна собственост,а на къщата съм написан аз като собственик.Сред запитване до Общината,дали мога придобия дворното място без търг и конкурс и на каква цена,ми бе отговорено ,че според техните документи нямали данни за отстъпено право на строеж за тази къща и изискаха още документи с, които да докажа дали имам отстъпено прави на строеж,въпреки ,че в нотариалния ми акт за къщата изрично е записано "с отстъпено право на строеж"!Въпросите ми към вас са следните:
1. Може ли да придобия дворното място по давност и владеене, което е частна общинска собственост.Доколкото видях подобен случай,би трябвало да е изтекла давност повече от 10г.,тъй като къщата е придобита и се владее от семейството ми и аз като техен наследник,от 1955г. до момента.Освен това спрямо промените на ЗОС и ЗС са изтекли 10г. в период от 01.06.1996г. до 01.06.2006г., когато не съществува забрана за придобиване на общински имоти частна собственост по давност и все още не е спряна да тече давността за имоти ОС и ДС.
2.Ако междувременно, реша да продам къщата на трето лице ,трябва ли пак да поканвам предварително Общината да я закупи.Какъв отговор мога да очаквам от Общината в този случай към настоящия момент.
Предварително благодаря за отговорите!
При необходимост от още подробности мога да дойда с документите в кантората ви за допълнителна консултация.
Георги
С УВАЖЕНИЕ: Светла Атанасова
Госпожо Адвокат имам оставен от баща ми имот състоящ се от къща и половината от дворно място .Вярно ,че от 30 години никой не живее в нея ,няма електричество и водоснабдяване , но аз съм и плащал данъци в общината.С течение на времето се е саморазрушила и за да има някаква постройка съм направил вид лятна кухня и гараж.По скицата от общивата излиза че имам къща но по новия кадастър излиза гараж с кухня.Как да постъпя за да си възстановя имота както е по скица и нотариален акт ?
Продавача не иска да извади, защото е на имотната граница и не се разбира със съседите. Ако сделката се изповяда така аз ставам ли собственик на къщата, която няма да фигурира в нотариалния акт и ще мога ли самият аз да си направя после процедурата по издаване на удостоверението?
Благодаря ви!
Христов
Точно така е записано в предварителния договор. Надявам се да го впишем и в нот.акт.
Работите ли с клиенти извън територията на вашата област?
ако всичко мине благополучно ще ни трябва юридичска помощ. Ще се свържа с вас.
Ако се прехвърли имот на един наследник срещу задължение за издръжка и гледане, може ли това прехвърляне в някой момент да се оспори от други наследници? Благодаря
Какви могат да бъдат последствията и дали могат да не ме допуснат до владение на имота
Купих къща от ЧСИ,но се оказа част от земята върху който е построена къщата е част от съседния парцел
Какви могат да бъдат последствията и дали могат да не ме допуснат до владение на имота
ЗДРАВЕЙТЕ!
В дело за дела на имот сме, което завежда бившия ми съпруг.
Назначена е пазарна оценка
Има строеж и разширяване подобрения които не са узаконени
Мога ли да искамотлатане на делото за узаконяване и за да се дели законен имот?
Съсобстверост 50/50е разпоредена
А съдът определи вещо лице
На 25,04,2018 е датата на явяване
Имам разрешение за строеж на жилищна сграда. Тя ще е разположена на лицевата страна на парцела към главна улица. Успоредно със строежа на сградата, започнах строеж на лятна кухня на вътрешната граница със съседа. Бътрешна граница съседа е застроил с 2 летни постройки, като западните им стени служат като ограда. За тях най-вероятно има удостоверение за търпимост. Моята лятна кухня е долепена до едната негова, като не е спазено изискването за отстояние. Размерите на лятната кухня ще са 6.5 метра дължина, 3.8 метра широчина и 3.4 метра височина. Съседа не желае да даде съгласие за неспазване на отстояние. Въпросът ми е, незаконен ли е моя строеж и какви последствия може да има?
Магдалена Йорданова Димитрова се казвам!
Уважаема, г-жо Ненова,
На нашето ЕООД му предстои да наеме 2 работника в строителството на трудов договор. Заедно с тях искаме да работят две лица, от които едното е регистрирано като СОЛ свободна професия със строителна специалност, другото лице е ЗП и има документ по строителна специалност. Защо ИТ настоява и двете СОЛ да са по ТД, та нали са самонаети. не е ли достатъчно да имат граждански договор с ЕООД-то?
Ще ни глобят ли, понеже ИТ търси прикрит ТД.
В др. държави на ЕС е обичайна практиката дружества фирми да наемат автономни, самонаети лица. Благодаря за отделеното време!
по силата на приращението - чл.92 от Закона за собствеността, собственикът на земята е собственик и на постройките върху нея. Във вашия случай собственик ная незаконно построеното е дъщерята, т.к. тя е собственик на земята.